• Шудком. Школьникъëс но шудо

Шудком. Школьникъëс но шудо.
    Туннэ, 27 толшоре, милемыз вӧл-вӧл ӧсъёссэ усьтыса пумитаз Гурезь-Пудга школа. Кытын люкаськизы пиналъёс "Шудком. Школьникъëс но шудо" ужрадэ асьсэлэсь быгатонлыксэс чакланы. Ми, "Бия нылъëс", туж кышкаса кутским шудыны, оло соин нырысетӥ люкетаз воксё шугъяським юанъёслы валэктон сётыны. Но кыкетӥ но куинетӥ люкетын шедьтӥм шудонлэсь ӧрзэ. Ми туж шумпотӥськом, милемыз та ужраде ӧтизы шуыса. Отын, ми тодӥм выльзэ Кузебай Герд но Вавож ëрос сярысь. Милям потэ туж бадӟым тау шуэммы та ужрадэз радъясьёслы но эшъëсмылы, кудъëсыз шудӥзы милемын ӵош.Вылысь пумиськытозь, эшъёс.
    PS: Ми, "Бия нылъес" нырысетӥ инты басьтӥм